Sbohem, svobodný internete?!

1. únor 2012 | 22.20 |

actaDobrý den, celní kontrola, předložte prosím paměťová média a notebooky ke kontrole. Prosím? Ano, jistě, i mp3 přehrávače. V tom fotoaparátu není paměťová karta? No, ale tu musíte přece předložit taky pane, tak sem s ní. Ta hudba v tom přehrávači je vašim dílem? Ne? Pak je to ale nelegální kopie! Prosím? Že jste ji legálně nakoupil a vytvořil zálohu do mp3? A máte tedy s sebou originální nosič? Ne? Tak alespoň potvrzení o legálním nabytí? Ne? Ale to musíte mít s sebou! Ale nás přece nezajímá, že faktury na dovolenou netaháte s sebou. Ne, nás nezajímá, že jsme na hraničním přechodu 2000 km od domova. Budete nám muset dokázat, že jste tyto materiály legálně nabyl. Nebo nám tady podepište doznání, OSA vám vyměří doplatky autorům a pošle vám poštou složenku. Odhad? No pane, máte tady 40 alb 15ti různých interpretů, to by mohlo být kolem 40-ti tisíc i s penálema. Prosím? Nezaplatíte? Chlapi, cuká se, berte ho. Jo, i tu ženskou a děti, co jsou s ním. (Zdroj: FB)

I tak by to teď mohlo při letištních kontrolách (podle mě už tak celkem ponižujicích-chápu, teroristi, ale stejně...) vypadat. Proč? Asi před týdnem plánovala americká vláda schválit tzv.protipirátské zákony SOPA a PIPA. Vzhledem k protestům i takových internetových velikánů jako Google a Wikipedia jejich projednávání nakonec odložila. Místo toho ale byla přede pár dny podepsána jiná dohoda-ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Tuto dohodu už na konci roku 2011 podepsali USA a Japonsko a nyní se k nim přidalo 22 zemí EU (včetně ČR). Dohoda se několik let plánovala tajně, poprvé se o ní před veřejností zmínila až roku 2008 WikiLeaks, která z toho měla problém. Spousta lidí to však považovalo za konspirační teorii-je pochopitelné, že si nikdo nedokázal představit, že by mohlo něco, co tak omezuje nejsvobodnější médium-internet a lidská práva všeobecně, vzniknout a vstoupit oficiálně v platnost. 
První, kdo zareagoval byla skupina Anonymous. To zase vzbudilo reakci mainstreamových médií, která okamžitě začala hlásat bláboly o tom, že Anonymous jsou vlastně nebezpeční teroristé a že dohoda je v pořádku, protože přece bojuje proti zlým pirátům a nelegálnímu stahování. O problematice stahování jsem se zmiňovala již ve článku o OSA, který najdete v souvisejících, takže se teď nebudu opakovat. Ono totiž nejde jen o pirátství.  Proč?
K čemu všemu může ACTA vést, pokud bude uplatněno a zavedeno všechno, co ACTA umožňuje:

(1) ISP budou nadále a ještě více identifikovat a sledovat uživatele

(2) ACTA v řadě případů staví ladící programy mimo zákon

(3) ACTA staví obcházení DRM mimo zákon, ať už ho využijete či poskytnete jako program či službu 

(4) Kopie DVD pro osobní potřebu může být trestným činem 

(5) Půjčíte-li čtečku s knihou omezenou DRM někomu dalšímu, porušíte zákon 

(6) Porušení autorského zákona jste povinní hlásit 

(7) Na hranicích vám mohou prohlédnout telefon, tablet, e-čtečku i přehrávač 

(8) DVD přehrávač ignorující nastavení regionu je nelegální 

(9) Převést e-knihu omezenou DRM z jedné čtečky do jiné je nelegální 

(10) ISP hostující "nelegální" obsah je plně zodpovědný 

(11) Celní orgány musí prohledávat obsah zasílané elektroniky 

(12) Na hranicích vám mohou zabavit mobil, e-čtečku, tablet, .

.. 

(13) Software na vytvoření kopie DVD je (opět) nelegální 

(14) Nestanete-li se udavačem, budete porušovat zákon

(Zdroj: FB, stránka Fakta o ACTA)

Popř. poskytovatel internetu bude mít povinnost kontrolovat a zaznamenávat každý paket, který kdokoliv po internetu přijme nebo odešle - čili každý náš krok na internetu 
- bude zakázáno zveřejnit jakékoliv dílo, ke kterému člověk nevlastní autorská práva - například i zveřejnění rodinné fotky v Louvru před Monou Lisou bude trestně postižitelné (to samé s logy společností - stačí někde fotka billboardu a je to to samé!) 
- celníci na hranicích budou mít povinnost prohledávat všechna datová zařízení (počítače, mobily, mp3ky apod.) jestli neobsahují nelegální obsah, a v případě pouhého podezření zařízení zabavit a zničit 
- bude zakázáno prodávat elektronická zařízení, která by mohla být použita k tvorbě, uchovávání a přehrávání nelegálního obsahu (například DVD přehrávače budou muset být zabezpečeny tak, aby neumožnily přehrát jiné než originální DVD) 
- bude ilegální si i vytvořit jedinou záložní kopii díla, které si člověk koupí (například si zkopírovat film z DVD na pevný disk pro svou vlastní potřebu) 

První server, který byl kvůli ACTA zrušen (a další následují nebo se radši "vypínají" samy) byl, jak už jste asi slyšeli, MegaUpload. Jeho majiteli hrozí přes 50 let ve vězení, zatímco třeba Andersi Breivikovi, který v loni létě postřílel 77 lidí hrozí 21 let. Nutno dodat, že na MegaUploadu byla řada registrovaných platících členů a mnoho z nich tu volně šířilo vlastní soubory (materiály do školy, fotky a videa z dovolených apod.). Ti všichni o své předplacené účty a data přišli. 
Komu tedy ACTA prospěje? Za prvé všem, kterým by se líbilo kontrolovat životy ovčanů-a teď to můžou dělat beztrestně online. Za druhé nahrávacím a filmovým společnostem-ani ne tak interpretům nebo hercům, protože ti stejně za svá díla berou mnohem méně, než jde do kapsy jejich vydavatelům. A za třetí samozřejmě OSE a jejím zahraničním podobám, které už teď můžou po interpretech, kteří s nimi nemají podepsanou smlouvu vymáhat peníze za hraní JEJICH VLASTNÍCH písní na koncertě nebo po řidičích poplatky za to, že mají v autě puštěné rádio!

Dohoda ještě neprošla Evropským ani naším parlamentem, proto konečně nebuďme ovce a nenadávejme jen u piva, ale pojďme něco dělat. V Polsku už se do ulic vyšlo. Jinak alespoň petice (ale je jich více): www.accessnow.org/page/s/just-say-no-to-acta

Zajímavé články:
tinyurl.com/7nhmh2k

tinyurl.com/8xsdw5u

tinyurl.com/7j4d5tv (Z tohoto bych vypíchla větu "Státu vyhovuje líná ovce, co si koupí rohlík a pivo a po návratu z kolbenky usíná u kvalitního filmu Kameňák, ale děsí ho občan svobodný, bránící svá práva aktivně kdykoliv má o nějaké další přijít.").

A z opačné strany tinyurl.com/77lwb6x (a zrovna Reflex :-O)

Zdroj obrázku: FB


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Sbohem, svobodný internete?! skaut68-pise®vzpomina.cz 02. 02. 2012 - 21:57
RE: Sbohem, svobodný internete?! veruce 02. 02. 2012 - 22:18
RE: Sbohem, svobodný internete?! monica otmili 04. 02. 2012 - 10:20
RE: Sbohem, svobodný internete?! spytihnev-vlidny 11. 02. 2012 - 12:40
RE: Sbohem, svobodný internete?! lady-pig 24. 02. 2012 - 13:18
RE(2x): Sbohem, svobodný internete?! skaut68-pise®vzpomina.cz 24. 02. 2012 - 13:26
RE(3x): Sbohem, svobodný internete?! lady-pig 24. 02. 2012 - 17:45
RE(4x): Sbohem, svobodný internete?! skaut68-pise®vzpomina.cz 24. 02. 2012 - 19:27
RE(5x): Sbohem, svobodný internete?! lady-pig 25. 02. 2012 - 09:23