Zlatá devadesátá-Grunge

12. září 2012 | 23.03 |

Zatímco její okolí už dokončilo školy, rozjíždí kariéru a plánuje svatby a děti (popř. svatby a první děti už proběhly), marieke zamrzla v pravěku a se slzou v oku vzpomíná na to, jak bylo před 10-15 lety všechno jiné (lepší). Žádné stresy se školou a hledáním práce, jistota, že každý druhý čtvrtek vyjde Bravíčko a každou sobotu dopoledne bude Eso s Pergnerovou, Havel byl ještě prezident, jídlo bylo levnější a hudba lepší (to by mě zajímalo, co budu dělat, až budu fakt stará babka, když tak nostalgicky vzpomínám na mládí už teď). Sice neexistovalo Youtube a nikoho ani nenapadlo, že si jednou bude moct zadarmo sehnat jakékoli CD jaké se mu zamane, ale kazety a nahrávání z rádia taky měly své kouzlo.
A navíc každá mladá generace před námi měla něco specifického. V 60. letech psychedelic rock (a Beatles), v 70. punk, v 80. heavy metal, v 90. grunge...co máme my teď? Možná tak Lady Gagu a Rihannu, hmmm.
Největším hudebním fenoménem 1. pol. 90. let byl bezpochyby grunge. Tento rockový žánr vycházející hlavně z HC punku a heavy metalu se začal šířit už v polovině 80. let zejména v okolí města Seattle, ve státě Washington. Název stylu pochází údajně od zpěváka Marka Arma z kapely Mudhoney a znamená roztrhaný nebo špinavý. Kromě ní byli hlavními představiteli grunge Nirvana, Pearl Jam, Melvins, Alice in Chains, Soundgarden, Stone Temple Pilots, Screaming Trees i některé víceméně ženské skupiny-Hole, Bikini Kill, L7 nebo Babes in Toyland.
Jejich hudba stavěla na silných kytarových riffech, depresivních nebo rozzlobených textech, kritice establishmentu a komerce a výrazně také podporovali lidská práva (feminismus, anti rasismus) a nekomerční DIY. 
Tak si zavzpomínejte se mnou. Proč už se nedělá taková hudba a netočí takové klipy? :-(

Alice in Chains se dali dohromady roku 1987 v Seattlu. Oba čelní představitelé-zpěvák Layne Staley (mj. se věnoval i skvělému projektu Mad Season) a kytarista Jerry Cantrell bojovali se silnou závislostí na heroinu. Layne zemřel na předávkovaní v roce 2002 v necelých 35 letech. Také basák Mike Starr už není naživu, zřejmě i on zemřel na předávkování drogami. 

STP se dali dohromady roku 1986 v San Diegu v Kalifornii. Patří mezi velmi úspěšné kapely, prodali na 17 milionů kopií svých alb, 15 jejich singlů se umístilo v žebříčku US Mainstream Rock (z toho 6 na 1. místě), roku 1994 získali Grammy za píseň Plush. V roce 2003 se na čas rozešli (zpěvák Scott Weiland působil v projektu Velvet Revolver), ale před 2 lety vydali další album. (Ačkoli na YT je u písničky, nevím proč, uveden rok 2006, ve skutečnosti jde o singl z jejich druhého alba Purple, které vyšlo roku 1994).

Melvins, kteří vznikli už před 29 lety, stáli u zrodu seatlleského grunge, ačkoli některé jejich písničky jsou více metalové (hlvně tzv.

sludge metal, podžánr heavy metalu s prvky doom metalu, HC punku, jižanského rocku nebo stoner rocku). Stálou sestavu tvoří zpěvák a kytarista Buzz Osbourne a bubeník Dale Crover. Na koncertech s nimi většinou vystupují různí muzikanti. Dodnes vydali kolem 20 alb. Vybraný song je z alba Houdini (1993).


Melvins - Lizzyby dante066

Hole se dali dohromady roku 1989 v Los Angeles. Frontmankou byla excentrická herečka a zpěvačka Courtney Love, manželka Kurta Cobaina. Největšího úspěchu dosáhli roku 1994 albem Live Through This, odkud pochází i vybraná píseň, jedna z mých top vůbec, které vyšlo týden po Cobainově smrti. Později začali směřovat od grunge k tzv. power popu, stylu míchajícího pop i punk. Oficiálně se kapela rozpadla před 10 lety, ale Courtney Love vydala po jednom sólovém albu další album pod hlavičkou Hole v roce 2010.

Black Hole Sun z roku 1994 proslavila Soundgarden nejvíc ze všech jejich písniček a stala se vůbec jednou z nejkultovnějších písní 90. let, ale Soundgarden rozhodně není kapelou jednoho hitu. Vznikli již 10 let předtím v Seattlu (překvapivě) a už za své první album Ultramega OK byli roku 1990 nominováni na Grammy. Rozpadli se v roce 1997, ale před 2 lety ohlásili návrat, vystoupili na několika velkých festivalech a vydali nové album. Zpěvák Chris Cornell se mj. věnuje své další skvělé kapele, kterou založil s některými bývalými členy Rage Against the Machine, Audioslave.

Mudhoney založili v roce 1988 zpěvák a kytarista Mark Arm a kytarista Steve Turner. Předtím (od roku 1984) hráli spolu s několika budoucími členy Pearl Jam ve skupině Green River, která je považována za první grungeovou kapelu vůbec. V Seattlu se stali jednou z prvních vlivných grunge kapel, ovlivnili i Nirvanu a působí dodnes. Novinář Michael Azerrad, který napsal čtivou biografii Nirvany (Nirvana-Come As You Are) napsal i jejich biografii (Our Band Could Be Your Life). 
Vybraný song pochází z jejich EP Superfuzz Bigmuff Plus Plus Early Singles (1990) a jde o cover stejnojmenné písničky od texaské punkrockové skupiny The Dicks.

Ačkoli PJ vznikli později (roku 1990) než většina seattleských grungeových kapel stali se mezi nimi jedni z nejúspěšnějších a dodnes s úspěchem hrají. Jejich koncerty (letos byli i v Praze) patří mezi nejnavštěvovanější na světě. Později vznikli proto, že zakladatelé skupiny původně hráli v kapele Mother Love Bone (a někteří pozdější členové zas v Green River), ale jejich zpěvák se roku 1990 předávkoval heroinem. Nakonec jako zpěváka našli surfaře původem ze San Diega Eddieho Veddera. Hned jejich debutové album Ten (1991) se stalo ohromně úspěšným. Do dnešní doby prodali na 60 milionů svých alb a patří mezi nejúspěšnější kapely 90. let. Kurt Cobain je kritizoval jako příliš komerční, ale ve skutečnosti se neradi pouštěli do akcí, do kterých byli tlačeni nahrávací firmou, točili málo klipů a bojkotovali společnost Ticketmaster, která v USA diktovala ceny vstupenek na koncerty.

A na závěr....PŘEKVAPENÍ!!!! To jste nečekali, co? :-D Tady už je myslím další komentář zbytečný :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře