Barbara Erskine: Na pokraji temnoty

19. duben 2008 | 17.07 |

black.jpgTento velmi tajemný až temný příběh se odehrává v rozmezí několika desítek let a sleduje několik postav jejichž osudy a životy jsou ovlivněny nebezpečnými silami keltské druidky Brid, která dokáže cestovat časem. Je to kniha plná magie a čar, tajemství, napětí, zajímavých popisů anglické divoké přírody i erotiky.
Příběh začíná roku 1935 kdy je hlavnímu hrdinovi Adamovi 15 let. Žije na skotské vesnici s přísným a upjatým otcem, presbyteriánským pastorem. Jeho maminka, krásná a milující život, už nemohla snést upjaté chování svého fanaticky pobožného manžela a utekla. Od té doby se Adam toulá po lesích aby nemusel být v jejich osamělém domě. Oblíbí si mýtinu na které je starodávný krásně zpracovaný keltský kříž. Jednoho dne se tam seznámí s nádhernou záhadnou dívkou, Brid. Ona mluví cizím jazykem, ale Adam ji učí anglicky a Brid ho naoplátku seznámí se svou matkou a bratrem a ukáže mu vesnici, kde bydlí. Adam si myslí, že je Brid Cikánka a jejich vesnice je prostě jen maličká a zapadlá a proto je k ní těžké se dostat. Ve skutečnosti je ale vesnice v jiném čase, čase prastarých keltských kmenů a Brid je místní kněžka. Její strýc, krutý mág Broichan, ji učí kouzlům a ovládání magie, přírodní, ale i černé, nakonec ji však chce zabít, protože prochází mezi světy i když se to nemá a zamilovala se do obyčejného smrtelníka. Adam Brid taky miluje a prožívá s ní první zkušenosti, ale chce se stát v lékařem a studovat ve velkoměstě a nedokáže si představit, že by s Brid, která o jeho světě ví tak málo, mohla takto žít s ním. Odejde od ní i když ji tím zraní a studuje v Edinburghu. Nejprve začne chodit s inteligentní bohémskou malířkou Lizou a ačkoli po čase zjistí, že jako partneři si nerozumí, zůstanou na dlouhá léta přátelé. Nakonec si Adam vezme krásnou něžnou Jane a Liza svého sympatického profesora Raye. Jenže Brid, která po Adamovi stále zoufale touží je pronásleduje. Dokáže vstupovat lidem do mysli i vycestovat ze svého těla a přeměňovat se v kočku. V této podobě přespává u Adama v posteli (a když tam je, jemu se o ní zdají sexuální divoké sny) a ubližuje těm, které považuje za nepřátele. Nedělá jí problém svým nožem zavraždit kohokoli, kdo se jí postaví do cesty nebo kdo se jí prostě jen znelíbí.
Njevíc má ale spadeno na Lizu. I když už s Adamem dávno nechodí, Brid cítí její sílu a odvahu se postavit. Liza navíc s pomocí velšského poustevníka Mervyna, který také ovládá přírodní kouzla sestrojí amulety, které mají Adama a jeho manželku Jane chránit před Brid. Oba jsou ale zničeny.
Brid jde ve své nenávisti tak daleko, že zabije i Adamova syna Caluma a jeho přítelkyni-Lizinu a Rayovu dceru-Julii a to jen proto, že viděla (stále se skrývá ve stínech poblíž Adama),jak se s nimi Adam pohádal a že ho podle jejího názoru trápili. Její vraždy ale nikdo nemůže dokázat, pokaždé zmizí a oba mladé lidi zabila tak, že se jim postavila před auto a to dostalo smyk. Havárii přežije jen jejich malá dceruška Beth.
Adam, sice už postarší vážený doktor, opět Bridinu kouzlu podléhá. Ta k němu každý večer když se vrátí z práce přichází a svádí ho v ložnici. Je jim úplně jedno, že v domě bydlí i ubohá Jane, která musí snášet, že manžela jí sebral čarodějnický "přízrak". Podle jeho nemocné očarované mysli je Brid nejkrásnější žena na světě, jediná, která ho opravdu miluje a naslouchá mu. Je mu jedno, že tím ubližuje nejen ostatním, ale i sobě, protože Brid žije z jeho síly.
Jediná Liza je pevně odhodlána se Brid postavit, ale tím se její kletby a pronásledování stávají nebezpečnější. Před chladnokrevnou čarodějkou, která chce Adama navždy jen pro sebe se neschová nikdo, Liza, Jane, Ray ani malá Beth a všichni jsou v ohrožení života.

Obrázek sice není z knížky, ale naprosto se k tomuhle článku hodí. Nějak tak jsem si Brid představovala a navíc, jak už jsem psala, uměla se převtělovat do kočičí podoby a dokonce je v pozadí obrázku i ozdobný kámen tak jako na mýtině v knize.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Barbara Erskine: Na pokraji temnoty se3slzu 31. 08. 2008 - 07:46
RE: Barbara Erskine: Na pokraji temnoty terreza 06. 12. 2008 - 20:02