B.Erskine: Žila jsem již před staletími

8. leden 2009 | 11.57 |

Tento velice napínavý  román, který se čte jedním dechem od začátku do konce (jako většina knih této autorky :-) se odehrává napůl v minulosti a napůl v současnosti. Hlavní hrdinkou je novinářka Jo Clifford, která píše článek o minulých životech. Aby jej pro čtenáře udělala zajímavější a přitažlivější, sama podstoupí takzvanou regresivní hypnózu. Nejprve má k tomu skeptický postoj, ale záhy zjistí, že patří k lidem, kteří mají velmi barvité vzpomínky na svůj minulý život. Během její hypnózy se začíná odvíjet dramatický příběh anglické šlechtičny, která žila ve 12.století. Lady Matylda prožila pestrý život. Její milující otec ji s těžkým sdrcem jako mladičkou dívku nechal zasnoubit s o mnoho starším lordem Williamem, protože její rodina zchudla, zatímco Williamův rod by jí zaručil budoucnost v bohaté společnosti. Matyldin otec je těžce nemocný a umírá a ačkoli dívka pochopitelně nemá ze svatby radost, podvolí se, aby splnila jeho poslední přání. William je hrubián a podvodník, ale mají spolu 6 dětí-až na malou Matty, která je plodem lásky mezi Matyldou a rytířem Robertem-milovali se takřka celý život, ale nebylo jim dopřáno žít spolu. Dalším mužem v Matyldině životě je princ a pozdější anglický král Jan, zpupný a pyšný mladík, který se do lady na první pohled zamiluje, ale ona ho tvrdě odmítá. William se navíc u Jana velmi zadluží a celou rodinu čeká trest...
Jo je ze svých zážitků zděšena a chce s hypnózou skoncovat. Projevuje se na ní totiž i fyzicky-když je Matylda těhotná, Jo naběhou prsa a tvoří se jí mléko, když Matyldu William uhodí, má modřiny i Jo a podobně. Nakonec ji však její příběh pohltí a chce jej prožít až do samého konce. A aby bylo vše ještě komplikovanější i Jo stojí mezi dvěma muži-bratry Samem a Nickem. Ačkoliv je Sam psychiatr, je šílený. Podrobí hypnóze Nicka a snaží se z ně udělat loutku, která by Jo ubližovala.

Je to kniha, kterou vřele doporučuji. Dozvíte se zde velmi zajímavé věci o středověké Británii (hlavně Walesu) a životě dvorské společnosti a pochopitelně také o regresivní hypnóze, která fascinuje mnoho lidí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: B.Erskine: Žila jsem již před staletími lucy* 08. 01. 2009 - 14:55