Neil Gaiman: Američtí bohové

15. srpen 2009 | 12.57 |

Hlavním hrdinou dalšího fantasy románu z pera kultovního autora Gaimana je muž přezdívaný Stín, který je zrovna propuštěn z vězení a jelikož jeho milovaná manželka Laura zemřela den předtím při autonehodě nemá se kam vrátit a tak přijme nabídku k práci od poněkud výstředního chlápka, který si říká pan Středa. Ten ho seznamuje s dalšími stejně podivnými postavičkami jako je ruský imigrant Černobog, krásná Zora Pulnočjaja, která je vzhůru jen v noci, majitelé pohřebního ústavu a patologové Jacquel a Ibis, starý Indián Whiskey Jack, rázná Indka Mama-ji a další. Záhy Stín zjistí, že všichni tito podivíni jsou ve skutečnosti bohové, které si do Ameriky přivezli přistěhovalci z různých koutů světa ve svých myslích, ale během spousty ubíhajících let na ně postupně zapomněli. Staří američtí bohové se opět chtějí přihlásit o slovo, ale proti nim stojí moderní bohové počítačů, mobilů, médií a technologií-a schyluje se k válce.
Je to skvělá kniha, kterou vřele doporučuji a míchá v sobě mnoho zajímavých stylů-nadpřirozené fantasy, temný horor (návraty Stínovy "rozpadající" se manželky do světa živých), filozofická zamyšlení, detektivku (kdo stojí za zhadnými zmizeními dětí v městečku Lakeside?) i pohledy do historie-dramatická vyprávění o příchodů lidí do Ameriky před dávnými a dávnými lety, kteří si s sebou přinesli své bohy...

O autorovi:
N.G. se narodil 10.listopadu 1960 v anglickém Porchesteru a v 80.letech se přestěhoval do USA. Slávu si získal scénářem ke komiksům Sandman a k seriálu Nikdykde podle nějž vznikl i stejnojmenný bestseller. Na Americké bohy volně navazuje příběh Anansiho chlapci. Se stejně kultovním britským autorem Terry Pratchettem napsal humoristické fantasy Dobrá znamení a další kniha-Hvězdný prach byla zfilmována. Kromě toho píše také písňové texty (např.pro Tori Amos), básně a povídky (Kouř a zrcadla). Spolupracoval i na několika filmech-kromě Nikdykde a Hvězdného prachu např. Zrcadlová maska, Beowulf a Koralina.

NeilGaimanNov04

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Neil Gaiman: Američtí bohové ugisha 10. 02. 2010 - 21:17