Steve Alten: Černá barva krve

30. červenec 2011 | 22.50 |

Ačkoli má tato knížka skoro 500 stránek, přečetla jsem ji rychle, z toho více než 100 posledních stránek dnes, protože je fakt strhující a čte se jedním dechem.
Politický thriller napsaný roku 2007 se odehrává na přelomu let 2011-12. Hlavním hrdinou je ropný geolog Ace Futrell, který dostane za úkol jet do Saúdské Arábie a zjistit, kolik ropy přibližně ještě zbývá v jejích polích. Ace by však raději, kdyby svět, hlavně USA, nebyl tak závislý na fosilních palivech a obrátil se k alternativním zdrojům energie, to je však nemožné prosadit kvůli vlivným ropným lobbistům, včetně saúdskoarabské despotické královské rodiny. V Bílém domě navíc sedí republikánský prezident obklopený křídlem neokonzervatistů, kteří mají z ropy vysoké zisky, potřebují se však dostat do Íránu a získat pole i zde.
Dva muslimští mladíci rozhodnutí zemřít jako sebevražední teroristé s vědomím FBI a CIA (a také vlády) získají dvě jaderné bomby sestrojené čínsko-japonským jaderným fyzikem, které mají zničit Los Angeles a Chicago-aby pak vláda z příšerného útoku obvinila Írán, jehož radikální prezident Ahmadínežád se chlubí tím, že vlastní použitelné jaderné hlavice a tím získat záminku k invazi do této země.
Mezitím je Ace v Arábii, kde pátrá po vrahovi a okolnostech zastřelení jeho manželky Kelli, bývalé agentky CIA, která si poté, co jí diagnostikovali rakovinu, uvědomí na jakých věcech se podílela a napíše o nekalých praktikách tajných služeb a vysoké politiky knihu, kterou sice nestihne vydat, ale její útržky již kolují na internetu. Po její smrti se Ace dostane k videu, kde mu Kelli představí svého přítele a také bývalého agenta, který vlastní počítačový červ Promis, který má Ace instalovat do počítače saúdskoarabské národní banky a tím odčerpat biliony nečistých a krvavých dolarů. Je však zajat a mučen v arabském vězení. Ale pouze on, Kelliina sestřenice Jennifer a pár dalších lidí mohou oslovit národ a vyjevit mu, jak americká vláda profituje na ziscích z ropy poskytované diktátorskými režimy a proč naplánovala jaderný útok.
Kniha je doplněna citáty z jiných knih a článků (často o nesrovnalostech oficiální verze ohledně 11.září), připomíná různá tvrzení vysoce postavených politiků, včetně bývalého prezidenta Bushe a objevují se zde i odkazy na Zjevení Janovo.
Pro někoho to může praštěná konspirační teorie zelených aktivistů, pro mě to bylo velice zajímavé čtení a i když pochopitelně doufám, že žádná vláda by neplánovala jaderný útok proti vlastním lidem, jen aby mohla rozpoutat válku (a dostat se k dalším zásobám ropy) tak myslím, že na nekalých praktikách některých vysokých vládních činitelů je vážně něco pravdy a ohromná závislost na ropě, která pomalu dochází, je také nebezpečná skutečnost.
Z knihy uvádím tento citát Alexandra Frasera Tytlera ze spisu The Decline and Fall of the Athenian Republic-vyšlo v roce 1776 (!):
"Demokracie nemůže existovat jako trvalá forma vlády. Může existovat pouze do té doby, než voliči zjistí, že si mohou odhlasovat velkorysý přísun peněz ze státní pokladny. Od tohoto okamžiku většina pokaždé volí ty kandidáty, kteří sibují největší požitky ze státní pokladny; výsledkem pak je, že demokracie vždy ztroskotá na uvolněné rozpočtové politice, a potom vždy následuje diktatura. Největší světové civilizace až dosud přetrvaly v průměru 200 let. Tyto země procházely postupně těmito etapami: od otroctví k duchovní víře, od duchovní víry k velké odvaze, od odvahy ke svobodě, od svobody k hojnosti, od hojnosti k sobeckosti, od sobeckosti k lhostejnosti, od lhostejnosti k závislosti a od závislosti zpět do otroctví."

Více na www.chud.com/13760/interview-steve-alten-the-shell-game/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře