Zajímavá knížečka

8. červenec 2008 | 22.50 |

Peťulka mi darovala brožurku nazvanou A Beginner´s Guide to Krsna Consciousness (tedy Průvodce Kršna vědomí pro začátečníka). Rozhodla jsem se, že sem občas budu dávat postupně krátké kapitoly z ní. Navíc si i procvičím anglinu :-P Jen prosím omluvte mé kostrbaté překlady :-(
Autorem je Bhakti Vikáša Svámí, který se narodil v Anglii roku 1957. Už v 18 letech vstoupil do ISKCONu a stal se Prabhupádovým žákem. Procestoval různé části světa a teď káže především v Indii-anglicky, hindsky a bengálsky a věnuje se hlavně vzdělávání mladých. Kromě toho píše knihy a články do časopisů.

ÚVOD KNÍŽKY:

Lidský život není určen pro vrtošivé, bezmyšlenkovité žití, ale pro porozumění Boha. Kršna je Bůh a můžeme mu porozumět procesem bhakti (oddané služby). Nejautorizovanější cesta bhakti pro současný věk sporů a pokrytectví (Kali-yuga) je ta, kterou učil Pán Čaitanja Maháprabhu.
Pán Čaitanja je sám Kršna, který sestoupil v podobě oddaného. Učil nejjednodušší metodu seberealizace, chantování Hare Kršna mahá-mantry:
Hare Kršna Hare Kršna Kršna Kršna Hare Hare/Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare

Jak Pán Čaitanja předpověděl, chantování už není jen výsadou Indie, ale rozšířilo se do celého světa. Jeho Božská Milost A.Č. Bhaktivedanta Svámí Prabhupáda byl posílen Pánem Čaitanjou, aby bez pomoci udělal proces chantování všeobecně populární. Díky učení Pána Čaitanji, Šríla Prabhupáda založil Mezinárodní společnost pro uvědomování si Kršny (ISKCON) roku 1966 v New Yorku. Šríla Prabhupáda odešel z tohoto světa roku 1977, ale hnutí pokračovalo v růstu.
Každý den se víc a víc lidí zajímá o Kršna vědomí. Čtením knih od Prabhupády a sdružováním se se členy ISKCONU mnoho z nich inklinovalo k přijetí Kršna vědomí ve svých životech.
Praktikování Kršna vědomí je jednoduché, ale naučit se techniky vyžaduje vedení. Z důvodů jako bydlení daleko od centra ISKCONu, mnoho lidí dychtících po přijetí Kršna vědomí není schopno být řádní kvůli nedostatečným osobním instrukcím.
Tato kniha je určena především pro takové osoby. Je praktickým průvodcem jak chantovat Svatá Jména, uctívat doma, použít tilak, slavit festivaly atd. Většina z toho je vhodná pro všechny oddané, ale některé věci jsou speciálně určeny pro oddané, kteří žijí doma.
Nicméně, tato kniha není náhradou za osobní dohled, který je nezbytný pro začínající oddané, aby jim pomohl dosáhnout duchovní úrovně. Šríla Prabhupáda napsal: "Pro toho, kdo nemá osobní trénink pod vedením způsobilého duchovního mistra je nemožné dokonce i začít chápat Kršnu." (Bhagavad-gíta 11.54). Takže tato kniha nemůže být více než doplněk osobního tréninku. Ačkoliv z praktického úhlu pohledu, procedury použití tilaku, vykonávání kírtanu atd. jak je shrnuto v této knize, potřebují abychom při nich viděli zkušené oddané a získali správnou představu.
Instrukce v této knize jsou založeny na praktikách Gaudíja-Vaišnava sampradáyi (pořadí Vaišnavů pocházejících od Pána Čaitanji) jak jsou popisovány v tak autorizovaných knihách jako Hari-bhakti-vilása, Bhakti-rasámrita-sindhu, Šrí Upadešámrita atd.


Doslova řečeno, zde dané instrukce jsou založeny na učení Jeho Božské Milosti A.Č. Bhaktivedanty Svámí Prabhupády. Bez sebemenšího odchýlení od předchozích áčarjů a nadčasových písem, Šríla Prabhupáda představil Kršna vědomí způsobem zcela vhodným pro moderní lidstvo.
Spolu s vedením základních vaišnavských praktik jsou zde zahrnuty některé užitečné informace zvláštního významu a zájmu pro nováčky v Kršna vědomí. Nicméně, filozofické aspekty Kršna vědomí zde neuvádíme detailně, protože jsou podrobně vysvětleny v knihách Šríly Prabhupády. Tato kniha je praktický průvodce pro ty, kteří jsou dostatečně přesvědčeni, že tato filosofie je to, co chtějí používat ve svém životě.
Prostřednictvím těchto jednoduchých aktivit Kršna vědomí, jakákoli osoba nezávisle na věku, třídě, přesvědčení, pohlaví nebo vzdělání, může jednoduše zdokonalit svou existenci, rozvíjet čistou lásku k Bohu, uniknout od strašného koloběhu rození a smrtí a vstoupit do království Boha. Sankírtanové hnutí Pána Čaitanji Maháprabhua teď nabízí úžasnou možnost každému na celém světě.
Autor této knihy proto tedy pokorně prosí všechny čtenáře, aby přijali Kršna vědomí se vší jeho vážností.
Pán Čaitanja řekl: "Vstávejte, spící duše! Jak dlouho budete spát na klíně čarodějnice zvané Maya (iluzorní energie)? Přinesl jsem lék, který zničí vaši nemoc materiální existence. Je to chantování Svatých Jmen Pána:
Hare Kršna Hare Kršna Kršna Kršna Hare Hare/Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare

P.S.Jestli nějakým výrazům nerozumíte, zkuste mrknout na článek Slovníček na začátku této rubriky, možná jsem je tam dala :-)

Na obrázku je Pán Čaitanja

lord-chaitanya

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Zajímavá knížečka vanity* 09. 07. 2008 - 08:05