Svatomartinské slavnosti

11. listopad 2012 | 17.37 |

V posledních letech se opět vrací oslavy spojené se sv. Martinem, ke kterým neodmyslitelně patří víno a hodování. Tato tradice je však velmi stará a její kořeny sahají už do 15. století, kdy ve svátek sv. Martina obědvali hospodáři a jejich čeledíni společně. Hlavním chodem byla pečená husa (právě v tomto období nejlépe vykrmená na zimu), z níž čeledíni dostávali od své hospodyně křídlo, prý proto, aby celý další rok "létali". V 18. století za vlády Josefa II. se svátek sv. Martina spojil i s ochutnávkou vína. V ten den obcházeli majitelé vinic své pozemky a hodnotili chuť vypěstovaného vína. Pokud bylo dobré, prodloužili s místními vinaři smlouvu a u společného oběda také zhodnotili uplynulou sezónu.
V posledních letech se nejen vinaři, ale celá široká veřejnost těší, až budou moci v listopadu okoštovat mladá vína z Moravy i Čech, která mají i speciální značku – Svatomartinské. Oblíbené je také francouzské mladé víno Beaujolais.
Pro Svatomartinská vína platí přísná pravidla, takže se nemusíte bát, že byste byli zklamaní. Mohou být bílá, červená i růžová, takže si vybere každý podle své chuti.
A kam vyrazit na tradiční svatomartinské hody a ochutnávky? Nejlépe, jak jinak, na jižní Moravu – do Brna, Pavlova, Mikulova nebo Valtic. Slavnosti se ale konají i v Čechách – Praze, na Karlštejně, v Kutné Hoře, Českém Krumlově, na severu v Ústí nad Labem nebo Jablonci nad Nisou a také na pohostinném Slovácku.
A pokud zrovna nemáte čas cestovat, určitě se budou konat hody i ve spoustě restaurací v místě vašeho bydliště.
Tak na zdraví!

Vyrazili jste dnes někam? Nebo jste si udělali svatomartinské menu doma? 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Svatomartinské slavnosti ryegrass* 15. 11. 2012 - 17:41
RE: Svatomartinské slavnosti cukrenka®svetu.cz 15. 11. 2012 - 21:19
RE: Svatomartinské slavnosti marieke 15. 11. 2012 - 22:19