Dušičky, Halloween, Samhain

1. listopad 2009 | 12.15 |

V těchto dnech se v různých částích světa slaví svátky různých názvů, které ale mají jedno společné-lidé si připomínají své blízké, kteří již zemřeli. Na blog dnes dávám info o třech z těchto svátků, jejichž "oslava" se liší, ale základ je stejný. Jsou to římskokatolické Dušičky (Vzpomínka na všechny věrné zesnulé nebo Památka všech věrných zemřelých), v anglicky mluvících zemích oblíbený Halloween a nejdůležitější svátek keltského roku-Samhain, který dodnes slaví milovníci keltské kultury nebo pohanství.

Dušičky-Připadají na 2.listopadu a v římskokatolické církvi jsou dnem liturgického roku, kdy se lidé modlí za zemřelé. Navazují na slavnosti Všech svatých dennáhrobek předtím, což je svátek, který připomíná všechny svaté, a to nejen ty, kteří jsou oficiálně kanonizováni, ale také ty, o "jejichž svatosti neví kromě Boha nikdo".
Veřejné slavení Památky všech zesnulých se objevuje po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny, kde se takto místní opat Odilo snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům. Od 11. do 13. stol. se památka rozšířila do dalších zemí a od 14. stol. zdomácněla v Římě. Od 18.stol. mohli díky papeži Benediktu XIV. slavit v tento den mše za zemřelé i knězi ve Španělsku, Portugalsku a Latinské Americe a od roku 1915 kdy v první světové válce zahynulo veliké množství lidí, mohou kněží celebrovat toho dne tři mše v rámci celé církve.
V tyto dny lidé častěji než jindy navštěvují hřbitovy a hroby svých zemřelých, zdobí je květy, věnci a svícemi, které jsou symbolem života, a modlí se za mrtvé. V minulosti se v některých vesnicích na českém a moravském venkově peklo zvláštní pečivo zvané "dušičky", jímž se obdarovávali pocestní, žebráci u kostela a chudí lidé.

www.katolik.cz/texty/view.asp
cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1i%C4%8Dky

pumpkinHalloween-Podle tradice vycházejí ven o helloweenské noci 31.října čarodějnice a duchové. Halloween je údajně starší než křesťanské dušičky a vychází z keltského Samhainu. Užívá se i název před večer (křesťanského) svátku Všech svatých. Slaví se hlavně v USA, Kanadě, VB, Irsku, Austrálii a dalších anglicky mluvících zemích.
Halloween je svátek, který s oblibou slaví i děti. Oblékají se do děsivých kostýmů, klepají na dveře sousedům a koledují o sladkosti se slovy Trick or Treat ("Koledu, nebo vám něco provedu").


Na zahradách, ve školách i domech se objevuje výzdoba z vyřezaných dýní se svíčkou uvnitř, tzv.Jack O´Lanterns. To vychází z irského příběhu o stejnojmenném muži, který po smrti nemohl najít nebe. Kráčel nocí a na cestu mu svítila jen svíce zapálená v dýni.
Halloween je navíc ve znamení her. To vychází z dob Keltů kdy slavnosti byly více zaměřené na oslavu kolem žní. Hry byly hrány s typickým sklizňovým jídlem a často předvídaly, zda se něco nějaké osobě stane - bude se vdávat, bude mít lepší časy... Důležitou roli hrála jablka při většině her a hrají i dnes.

cs.wikipedia.org/wiki/Halloween
Časopis Hello! (English for Beginners) ze září/října 2002

Samhain-Úplně nejstarší svátek připomínající památku zemřelých. Keltové při něm slavili začátek nového roku a bouřebylo to na přelomu října a listopadu v době žní. Navíc s podzimem přichází konec hojnosti, tepla a světla, začátek doby tmy, zimy a nejistoty – to je ideální okamžik k předělu celého roku. Samhain se je také začátkem "vlády tmy".
Vedle oslav a hodování byl ovšem také čas na duchovní složku svátku. Bylo zapotřebí obětovat bohům před nastávající temnou částí roku. Aby se Slunce vrátilo, aby se člověk dožil nového jara, aby nebyl hladomor a vydržely zásoby přes zimu. S koncem roku se také vzpomínalo na ty, jejichž život již skončil – na padlé a zemřelé, Samhain byl také svátkem říše mrtvých, světa duchů. Také jim bylo obětováno – obvykle prý první mládě z každého vrhu dobytka a nejstarší z každého potomstva. A staří Keltové již zapalovali malé ohníčky tak jako my dnes zapalujeme na hřbitovech svíčky. Věřilo se, že v té době se duše předků nakrátko vracejí do našeho světa a ohníčky jim měly posloužit pro orientaci – a pak také pro zahřátí. Na Samhain tedy mizí hranice mezi světy a živí a mrtví mohou být nakrátko spolu. Je nutné však být ve střehu, neboť krajinou se mohou potulovat i zlé mocnosti z říše temnot. Také ty je zapotřebí se snažit obětmi usmířit.

druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Samhain-vlada_tmy.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dušičky, Halloween, Samhain constricted 01. 11. 2009 - 20:46