Odkud pochází Valentýn a proč si jej připomínáme?

14. únor 2010 | 21.29 |

Každoročně se v tuto dobu setkávám s výkřiky typu: Přiblblý americký svátek...Jsem Čech a nechápu, proč mám slavit americký Valentýn...Už mě Američani s Valentýnem štvou...atd.atd. Dokonce jsem se dnes setkala s vážně míněnou otázkou A kde teda Valentýn vznikl, když ne v Americe? (Shocked). Překvapuje mě, kolik lidí nemá o vzniku tohoto svátku ani ponětí. Přitom nevznikl ani v USA ani to není moderní výmysl.
14.2. si připomínáme římského kněze Valentýna, který žil v Itálii ve 3.stol.n.l. V té době vládl římské říši císař Claudius II., který podnikal mnoho válečných tažení a záhy zjistil, že bude pro armádu výhodnější, když v ní budou svobodní muži než muži vázaní ke svým manželkám a rodinám. Proto zakázal svatby i zásnuby v celém Římě. V té chvíli se objevuje kněz Valentýn, který jeho zákazu nedbal, nesouhlasil s ním a dál potají oddával zamilované páry. Zato byl uvězněn a odsouzen k trestu smrti ke kterému došlo 14.února 296. Podle další legendy se říká, že záhy předtím uzdravil slepou dceru římského prefekta, které se vrátil zrak. Valentýn byl křesťan a ti tehdy byli v Římě pronásledovanou menšinou. Místní pohané byli jeho skutkem zděšeni, odvedli Valentýna za město a tam ho popravili.
Od té doby je sv.Valentýn patronem zamilovaných. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky. Postupně si začali tento den připomínat i lidé v jiných zemích-USA, Austrálii, VB, Skotsku...Říká se, že tradice svátku sv. Valentýna byla obnovena v USA počátkem 20. století, když se Walter Scott, známý výrobce vánočních přáníček, octl na prahu bankrotu. Jako řešení vymyslel obnovu tradice sv. Valentýna, který se od roku 1907 slaví v USA. Jeho společnost do dvou let ztrojnásobila své zisky.

Samozřejmě nepopírám, že dnes je tento den zkomercionalizovaný, ale to se bohužel nevyhnulo ani Vánocům a v menší míře taky Velikonocům. Osobně nemám vyhraněný názor-srdíčka a medvídci mě nepobuřují, spíš mi vadí obchodníci, kteří chtějí vydělat na všem, že jej někteří zamilovaní oslaví nebo neoslaví je mi srdečně jedno a sama ho nijak zvlášť neprožívám. Kdybych měla zrovna nějakého přítele tak bychom třeba mohli dnes zajít na pizzu, proč ne, ale to neznamená, že bychom si na večeři zašli jen na Valentýna. A musím říct, že ty každoroční výkřiky o pitomém Valentýnu mi přijdou stejně hloupé jako komerce. Co mi ale na svátcích zamilovaných vadí je, že jsou hned dva (14.2. a 1.5.), zatímco my samotáři nemáme žádný-no, není to nefér? :-D
A na závěr jeden skvělý strip

valentyn

Více o legendě o sv.Valentýnovi a počátcích slavení tohoto dne na http://civilizace.mysteria.cz/view.php?cisloclanku=2007012901

Zpět na hlavní stranu blogu