Ratha-yatra Brno 2008-report

28. červen 2008 | 11.38 |

Ve čtvrtek jsem se zúčastnila festivalu vozů Pána Jagannátha konaného již podruhé v Brně. Dám sem report, v dalším článku budou fotky, ještě totiž na některé čekám :-)
Ale aspoň na ochutnávku teď dám svoje fotky v sárí ať se pobavíte :-P

Ratha-játrá, neboli festival vozů, je jeden z nejstarších nepřerušeně slavených duchovních festivalů na světě. Již po tisíce let se pořádá ve svatém městě Džagannátha Purí (stát Urísa, Indie). Džagannátha (Pán vesmíru) je jiné jméno Krišny, které označuje extatickou podobu Pána s velkýma očima, jimiž milostivě shlíží na všechny, kdo se Jeho festivalu účastní. Festival svou nadčasovostí a kulturní a duchovní hodnotou pomáhá ve sbližování lidí bez rozdílu rasy, přesvědčení a společenského postavení.
Ratha-játrá je vyjádřením touhy Pána Džagannátha po setkání se svými drahými oddanými ve Vrindávanu. Podle tradice je Pán Džagannáth každoročně, těsně před festivalem přemožen láskou k nim a Jeho služebníci pro Něj pořádají nádherný průvod, aby se mohl se svými oddanými setkat. Božstvo Pána Džagannátha jede na velkém třípatrovém voze, ozdobeném květinami a barevnými látkami, se svým bratrem Baladévem a sestrou Subhadrou. Tisíce oddaných a přihlížejících lidí, kteří za doprovodu tradičních hudebních nástrojů zpívají Hare Krišna mahámantru a tančí s velkou radostí, táhnou dlouhými provazy tento vůz ulicemi města.

A teď můj report:

Hned první vlak, kterým jsem jela, měl 50 minut zpoždění, kvůli středeční noční bouři. Naštěstí v Hranicích na nás přípoj-rychlík do Brna počkal. Na hlavní brněnské nádraží jsem tedy dojela s hodinovým zpožděním. Po mírně zmateném hledání pomocí mobilů jsme se tam setkaly s Peťulkou (již zde několikrát zmiňovanou kenzuškou), která už měla krásný gópí dres a tilak a bindu na čele. Já se s její pomocí ještě musela připravit a nezbývalo nám než mi jít obléct sárí na záchodky. Snad nám Šrí Kršna odpustil, když jsme se pak zúčastnily jeho feastu :-P Konečně jsme dorazily na Náměstí Svobody, kde již oddaní připravovali cca 5metrový vůz (v Praze prý bude mít vůz až 11 metrů :-). Po přípravách průvod vyrazil a několik hodin procházel centrem Brna. Ale to nelze popisovat, všechnu tu atmosféru uvidíte na fotkách. Po třetí hodině odpolední se průvod vrátil na náměstí, kde začal kulturní program-indický tanec krásných dívek Bharata-Natyam, zpívání mahá-mantry za doprovodu klasických indických hudebních nástrojů a přednáška zahraničního gurua (ehm, nemůžu si vzpomenout jak se jmenoval). Kromě toho se rozdávala spousta lahodného prasádam-vegetariánského jídla obětovaného Kršnovi. Já jsem například okusila karobovo-jablečnou halvu, zeleninovou polévku, koftu nebo ovesné sušenky a olizovala jsem se až za ušima.

Nechápu, proč se někteří lidé, kterým jsme jídlo nabízeli tvářili jako bychom jim chtěli dát jed-a ještě to bylo zadarmo! Ostatně reakce lidí mě celkově mrzely. Už když jsme s Peťulkou odcházely z nádraží, obě v sárí a se znaky na čele, úplně mi utkvěl v paměti naprosto znechucený pohled nějaké paní, která se na nás dívala jako bychom byly nějaké špinavé krysy z kanálu. Nechápu, co je tak hrozného na dvou holkách v sárí, které ani nikoho neobtěžují, ale budiž.

Každopádně, každý z přihlížejícíh lidí, kdo se nebál a přijal prasádam, chvilku pomáhal táhnout vůz nebo si zazpíval mahá-mantru okamžitě povýšil i když o tom neví :-P Moc se těším na pražskou Ratha-yatru, v neděli 13.7. od 12.00, která začíná na Ovocném trhu. Stavte se :-P

A nakonec chci ještě jednou upřímně poděkovat Peťulce za krásné dárky, které jsem od ní dostala-několik knížek včetně 900 stránkové Bhagavad-gíty, náramky, korálky z indické posvátné rostlinky tulasí, sušenky atd. Děkuji

A tady slibovaná fotka. Takhle na obrázku to vypadá celkem dobře, ale v reálu jsem v tom vůbec neuměla chodit, všechny ostatní mataji chodily v sárí nebo gópí dresech ladně jako princezny jen já šmajdala za nima :-( Bílé V na čele je znak Višnua a lísteček na nose je znak tulasí (posvátné rostlinky)a společně to znamená, že tělo je chrám (díky kenzie za osvětlení :-))) Modrá kytička je binda.

f_sarim_058d617

f_sari2m_7765362

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře