Upíři

12. duben 2008 | 23.26 |

Upír (vampýr) je mytologická bytost, v pozdější době oblíbená hlavně v hororech a fantasy. Na upíry věřili zejména lidé v jihovýchodní Evropě-Srbové, Rumuni, Bulhaři...
Upíři jsou spojeni hlavně s pitím lidské krve, kterou potřebují k přežití. Ten, koho kousnou svými špičáky a sají mu krev, se také stává upírem. U starých Slovanů se však mohl stát upírem i sebevrah, zemřelé nepokřtěné dítě nebo kriminálník, osoby zemřelé nepřirozenou záhadnou smrtí, pohřbené bez obřadů, ale i živí lidé.
Měli vzhled lidí bez kostí nebo bez nosu, červené oči, v bulharských pověstech se mohli přeměňovat ve zvířata. Ženy-upírky jsou naopak velmi krásné, bledé, s havraními vlasy. Aktivní jsou v noci, světla a slunce se bojí. Podle pověstí žili ve hrobech a rakvích, ptž jsou nemrtví. Mají dokonalejší smysly než lidé, zejména noční vidění a čich. Pohybují se letem-buď levitací nebo v převtělení za netopýra.
Nejznámějším "upírem" je hrabě Dracula, který žil v 15.stol. v Rumunsku. Je to skutečná postava, ale spíše to byl jen krutý panovník a ne upír, ale legenda o něm je stále slavná.
Obvyklá obrana proti upírům je vbodnutí kůlu do jejich srdce, kříž a svěcená voda nebo česnek.
Na několika místech byla objevena pohřebiště, kde se našly mrtvoly, které byly probodnuté kůlem, zasypané kamením, zamotané do rybářských sítí, měli zacpaná ústa nebo useklou hlavu. Pravděpodobně šlo o lidi, které jejich sousedé považovali za upíry a zabili je a pohřbili tak, aby se nemohli dostat z hrobů. Taková pohřebiště se našla i v Česku, například v Lahovicích u Prahy a také v Čelákovicích u Prahy, kde je nalezl pan Zmek na své zahradě při kopání vodovodu roku 1966. Zkoumáním se zjistilo, že stáří pohřebiště spadá do 10.-11.stol. Polovina zemřelých podle zkoumání kostí zemřela v mladém věku (kolem 20 let) a nenašly se stopy po tom, že by zemřeli při nějaké epidemii, šlo o silné zdravé lidi. Na tehdejší dobu byly jejich kosti velké a robustní. Někteří měli špičaté zuby. U všech mrtvých byly prokazatelně provedeny protiupírské zásahy.
Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Up%C3%ADr_%28nemrtv%C3%BD%29 a http://maagie.blog.cz/rubriky/upiri

bbb.jpg

red.jpg

12042630.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře