Bram Stoker: Dracula

29. listopad 2008 | 20.07 |

painting-vampire-kissJak už jsem zde několikrát zmínila, Stokerův Dracula patří k velmi populárním knihám, napsal ji už v 19.stol. Na její motivy vznikly nejen filmy, ale i divadelní hry a muzikály. Odehrává se v Anglii a v Transylvánii a je napsána formou deníkových zápisků hlavních postav, jejich dopisů, telegramů, novinových článků apod. což je chvílemi poněkud matoucí. Přesto jsem ráda, že jsem si toto slavné dílo přečetla.
Příběh začíná když mladý Angličan Jonathan Harker, který pracuje v právnické kanceláři, jede na služební cestu do divoké a nehostinné Transylvánie na východě Evropy, aby zde zařídil prodej londýnské nemovitosti jejímu zájemci-tajemnému hraběti Draculovi, který žije na opuštěném tajemném zámku. Ze začátku se k Jonathanovi chová zdvořile a často si povídají a diskutují, ačkoli je mladíkovi divné proč jeho hostitel každý den někam zmizí a vrací se až se západem slunce, nemá žádné služebnictvo a mnoho věcí skrývá. Mnohem víc ho ale šokuje když zjistí, že Dracula se neodráží v zrcadle, umí lozit po zdech a jedné noci ho navštíví krásné, ale kruté ženy a chtějí ho pokousat na hrdle. Dracula jim to v poslední chvíli zarazí, ale jen proto, aby měl "kořist" pro sebe a také jeho vstřícné chování se změní na kruté a pánovité a rozhodne se nebohého Jonathana na svém zámku věznit. Tomu se nakonec podaří odejít, ale z psychického vyčerpání onemocní.
Druhá část příběhu vypráví o dívce Lucy, nejlepší přítelkyni Jonathanovy manželky Miny. Tato vždycky veselá a šťastná dívka začne trpět náměsíčností a v noci se toulá po venku. Brzy na to velmi vážně onemocní, trpí nedostatkem krve a je pořád zesláblá a omdlévá. Její přátelé-doktor Seward, který pracuje v blázinci a snoubenec Artur se v zoufalství obrátí na slavného holandského profesora Van Helsinga. Ten brzy pojme podezření o tom, co se jí vlastně stalo-všimne si, že má na krku nehojící se ranku a skoro každý den potřebuje krevní transfúze, nikomu to ale neřekne, protože je mu jasné, že by ostatní neuvěřili a tak jí alespoň dá do pokoje mnoho česnekových květů....I přes všechnu péči ale Lucy umírá. Brzy na to se objeví několik případů z okolí, kdy malé děti utíkaly v noci ven, aby si mohly hrát s "krvavou paní". Van Helsing požádá Sewarda, aby s ním šel na hřbitov, kde je Lucy pochována a tam mu dokáže, že z dívky se stala upírka-tzv.nemrtvá, která v noci vstává z hrobu a hledá oběti. Vysvětlí to i nešťastnému Arturovi a ten nakonec souhlasí s tím, že Lucy uřežou hlavu a probodnou srdce kůlem a tím ji konečně dopřejí věčný klid.
Van Helsing se samozřejmě seznámí i s Minou, která se mu svěří, že Jonathan prožil v Transylvánii děsivé zážitky a dá profesorovi přečíst manželův deník. Ten okamžitě pochopí, kdo mezi nimi řádí-upírský hrabě Dracula. On, Mina, Seward, Jonathan, Artur a jejich přítel Quincy se vydávají na nebezpečnou cestu, aby Draculu navždy zneškodnili a zachránili Minu, která už je také pokousaná...
Jak už jsem zmínila, příběh byl místy trochu nepřehledný, protože ho vyprávělo hodně lidí naráz a také trochu přehnaný, ale líbí se mi jak autor popsal Minu-jako samostatnou a odvážnou ženu, kterou její mužské okolí respektuje a cení si jejich názorů, což v té době nebylo příliš obvyklé, takto ženské hrdinky popisovat. A i přes mírné nedostatky, Stokerův Dracula jistě patří k nejlepším předchůdcům současného hororu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře