Seznam knih za rok 2013 I. část

13. leden 2017 | 21.40 |

knihaPozdě ale přece :-D Naštěstí knihy samozřejmě nestárnou ;-) Seznam knih, které jsem přečetla (a napsala o nich na blogu) v roce 2013.

Jinak aktuální info o tom, co čtu, můžete sledovat na mém profilu na Goodreads (viz také boxík na blogu v menu vpravo níže), České bibliografické databázi nebo Databázi knih

České

Borovička, Michael: Kolaboranti 1939-1945

Faktografická kniha s životopisy sedmi mužů, kteří se za 2. světové války smutně proslavili jako kolaboranti s nacistickým režimem. Dočtete se zde, jaké byly jejich motivy i život před válkou. Některé z těchto postav dodnes provázejí kontroverze.

Doležal, Miloš: Jako bychom dnes zemřít měli

Tragický osud katolického faráře P. Josefa Toufara, kterého na začátku 50. let brutálně umučili komunisté (StB) ve svém krvavém tažení proti "nepřátelům nové lidově-demokratické (sic!) vlády". Záminkou byl tzv. Číhošťský zázrak, kdy se v kostele, kde Toufar působil, při jeho kázání 3x zakýval dřevěný oltářní křížek a zůstal zkroucen a vychýlen mimo těžiště. Publicista Doležal se však kromě této události rozhodl zmapovat i celý Toufarův život.

Petiška, Eduard: Staré řecké báje a pověsti

Četla jsem už v prváku na střední, proto je kniha zařazena i v rubrice Četba pro SŠ. Tato kniha je souborem bájí a pověstí, které mají svůj původ ve starověkém Řecku. Protože tehdejší antická civilizace je kolébkou evropské vzdělanosti, těší se jejich mytologie a příběhy dodnes velké oblibě a jsou zdrojem inspirace (další příběhy, knihy, filmy, divadelní hry...)
Zdroj: http://marieke.pise.cz/1436-eduard-petiska-stare-recke-baje-a-povesti.html

Pospíšil, Filip, Blažek, Petr: Vraťte nám vlasy!

V roce 1966 ÚV KSČ prostřednictvím VB a StB zahájil štvavou kampaň proti mladým lidem, kteří proti papalášům a diktatuře celkově brojili vzhledem i chováním. Komunisté tyto "máničky" inspirované "prohnilým Západem" vyhazovali ze škol a zaměstanání, bili na demonstracích, nepouštěli do restaurací a dokonce je nutili ostříhat se. V knize zaměřené na toto období najdeme bohatou fotogalerii, články z dobového tisku, autentické dokumenty i vzpomínky pamětníků.

Rudiš, Jaroslav: Konec punku v Helsinkách

A ještě z jednou z dob totality (která spoustě lidí chybí!!!). Čtyřicátník Ole provozuje v šedivém průmyslovém německém městě, které kdysi patřilo k NDR rockový bar a vzpomíná na doby svého divokého mládí, zejména dívku z Jeseníků, jejíž příběh tvoří druhou dějovou linii (z dob komunismu v ČSSR) a se kterou se setkal na legendárním koncertu punkové kapely Die Toten Hosen v Plzni roku 1987. Úžasný syrový příběh o revoltě proti totalitě i zklamaných nadějích po příchodu kapitalismu.

Sirotková, Soňa: Markéta Přemyslovna

Historický (byť zromantizovaný) román o životě dcery Přemysla Otakara I., která po svatbě s dánským králem Valdemarem II. přijala jméno Dagmar Dánská a díky své laskavosti a spravedlnosti k poddaným se stala jednou z nejoblíbenějších tamních královen.

Zdroj obrázku: Pinterest

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře