Seznam knih za rok 2013 I. část

13. leden 2017 | 21.40 | rubrika: Seznamy knih

knihaPozdě ale přece :-D Naštěstí knihy samozřejmě nestárnou ;-) Seznam knih, které jsem přečetla (a napsala o nich na blogu) v roce 2013.

Jinak aktuální info o tom, co čtu, můžete sledovat na mém profilu na Goodreads (viz také boxík na blogu v menu vpravo níže), České bibliografické databázi nebo Databázi knih

České

Borovička, Michael: Kolaboranti 1939-1945

Faktografická kniha s životopisy sedmi mužů, kteří se za 2. světové války smutně proslavili jako kolaboranti s nacistickým režimem. Dočtete se zde, jaké byly jejich motivy i život před válkou. Některé z těchto postav dodnes provázejí kontroverze.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 45x

Seznam knih za rok 2012 II. část

31. leden 2013 | 13.17 | rubrika: Seznamy knih

Books_and_Tea_by_pinkparis1233Zahraniční-II. část

Larsson, Stieg: Milénium

Napínavá detektivní trilogie, jejíž hlavní hrdinové jsou investigativní novinář a tajemná hackerka, odhaluje zločiny i na těch nejvyšších místech. Jedno z vrcholných děl tzv. severské krimi.
(Chybička se vloudila, vzhledem k tomu, že autoři jsou řazeni abecedně, měl být Larsson samozřejmě před Lauriem, jehož  knihou Obchodník se smrtí jsem zakončila minulý seznam).

Seznam knih za rok 2012 I.část

17. leden 2013 | 23.39 | rubrika: Seznamy knih

Reading_by_talewhisperČeské

Balabán, Jan: Zeptej se táty

Psychologická novela o třech sourozencích, kteří jsou každý úplně jiný, ale společně se musí vyrovnat se smrtí svého otce. 

Homolová, Andrea: Všechno o dvanácti znameních

Zábavný průvodce astrologií ve kterém se dozvíte něco o charakteristice svého znamení ve všech oblastech života (rodina, vztahy, sex, zdraví, psychologie, kariéra, finance...).

Mareš, Miroslav: Pravicový extremismus a radikalismus v ČR

Výborný a přehledný pohled na tuto problematiku u nás.

Seznam knih za rok 2011 II.část

23. prosinec 2012 | 23.11 | rubrika: Seznamy knih

perfectdayZahraniční-II. část

Hills, Ben: Princezna Masako 

Fascinující životopis manželky budoucího japonského císaře, která se kvůli němu vzdala úspěšně se rozvíjející kariéry vzdělané diplomatky a stala se vězněm ve zlaté kleci-císařském paláci, kde dodnes v mnoha ohledech platí tvrdá středověká pravidla.

Seznam knih za rok 2011 I.část

11. listopad 2012 | 00.06 | rubrika: Seznamy knih

booksČeské

Andronikova, Hana: Nebe nemá dno

Další z krásných knih bohužel velmi předčasně zemřelé autorky. Tato je z velké části autobiografická, kde hlavní hrdinka s diagnózou rakoviny prsu (na kterou nakonec zemřela, když se tato zákeřná nemoc vrátila) hledá smysl života v Amazonii a nevadské poušti mezi indiánskými šamany.

Bajaja, Antonín: Zvlčení-Romaneto o vlcích, lidech a úkazech

Poetický příběh o osudech dvou rodin-lidské a vlčí, odehrávající se v krásném prostředí východomoravských Beskyd a Karpat. 

Kožík, František: Největší z pierotů

Jeden z nejkrásnějších českých románů a zároveň strhující životopis slavného francouzského herce s českými kořeny, Jana Kašpara Debureau.

Seznam knih za rok 2010 II.část

4. listopad 2012 | 22.26 | rubrika: Seznamy knih

readingZahraniční-II. část

Littell, Jonathan: Laskavé bohyně 

Přečetla jsem už hodně knih o holocaustu a 2. svět. válce, ale tato na mě udělala největší dojem. Nikde jinde jsem ještě nenašla tak dokonale popsané zrůdnosti nacismu jako v tomto díle. Vřele doporučuji všem, ale chce to silný žaludek.

Murakami, Haruki: Kafka na pobřeží

Magicky realistický příběh nejúspěšnějšího japonského autora současnosti.

Seznam knih za rok 2010 I.část

26. říjen 2012 | 12.36 | rubrika: Seznamy knih

creative_reading_by_rinaswan-dČeské

Bakalář, Petr: Psychologie Romů

Kontroverzní studie o chování, společnosti, psychologii, mentalitě a dalších věcích souvisejících s Romy. Navazuje na jeho předchozí knihu Tabu v sociálních vědách, kde se zabývá inteligenčními a jinými rozdíly mezi lidskými rasami.

Hladilová, Veronika: Taky sem byla punk

Autorka knihy patřila na gymnázia ke hnutí punkerů, ale poté začala mít probémy s drogami, odešla od nich a vystudovala žurnalistiku. Její kniha je sice zajímavá, ale dost se v ní objevují typické předsudky o pankáčích a rozhodně je spousta knih, které vám o této subkultuře řeknou více.

Hrych, Ervín: Velká kniha magie a čarování

Skvělý průvodce světem magie a všeho co s ní souvisí od tajemství pyramid, věštění nebo rituálech přes magii starých Keltů, Germánů, Slovanů a dalších národů po populární témata jako astrologie, numerologie, magie kamenů a rostlin a mnoho dalšího.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 67x

Seznam knih za rok 2009 III.část

30. září 2012 | 23.17 | rubrika: Seznamy knih

6a9fd9cae7170f3a08ff47baa76708Britská a americká klasická literatura
(Moje povinná na VŠ)

Dreiser, Theodore: Americká tragédie

Trojdílný román sledující osudy mladíka Clydea, jehož snem bylo vydělat spoustu peněz a mít život na vysoké noze, což se mu však vzhledem k jeho zbabělé a "vyčůrané" povaze nakonec vymstí.

Hawthorne, Nathaniel: Šarlatové písmeno

Jedno z nejvýznamnějších děl americké klasické literatury nás se seznamuje s tvrdým životem v prvních amerických koloniích založených britskými Puritány, kteří sice rozvíjeli v Novém světě kulturu a vzdělanost, ale trpěli také řadou dogmat a předsudků, které vedly až k drastickým honům na "čarodějnice".

Seznam knih za rok 2009 II.část

15. září 2012 | 22.24 | rubrika: Seznamy knih

Reading_by_ElementsOfPersuasioZahraniční

Alsanea, Rajaa: Děvčata z Rijádu

Zajímavý a čtivý pohled do života mladých dívek v Arábii. Hlavní hrdinky sice pocházejí z vyšších vrstev a jejich situace není tak těžká jako u muslimských žen v chudých venkovských rodinách, ale i tak řeší úplně jiné a složitější problémy než ženy za Západě.

Beah, Ishmael: Došel jsem daleko...

Fascinující a kruté vyprávění chlapce, který byl ještě jako nezletilý naverbován jako dětský voják ve své rodné válkou zmítané africké zemi Sierra Leone.

Seznam knih za rok 2009 I.část

24. srpen 2012 | 21.22 | rubrika: Seznamy knih

elephant_reading_by_akany89-d5České

Andronikova, Hana: Zvuk slunečních hodin 

Krásná a smutná knížka bohužel velmi předčasně zemřelé autorky je jednou z nejúžasnějších o holocaustu, které jsem kdy četla. Dojemný příběh o tom, jak mladou šťastnou rodinu rozdělila 2. světová válka a transport manželky-Židovky do koncentračního tábora.

Korbař, Tomáš: Tichá hrůza

Povídky v této hororové antologii jsou sice od zahraničních autorů, ale vybral a přeložil český redaktor a překladatel. V tomto skvělém výběru nechybí jména zaručující kvalitu-Daphe du Maurier, Ray Bradbury a další.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 74x