Joe Hill a jeho knihy

1. leden 2017 | 22.13 | rubrika: Zahraniční knížky

Joe Hill, vl. jménem Joseph Hillstorm King, se narodil 4. června 1972 ve státě Maine, USA. Je synem krále hororů a jednoho z mých nejoblíbenějších autorů Stephena Kinga a jeho manželky Tabithy. Proto, když jsem poprvé narazila na jeho dílo (první byla Černá krabice-knížky uvádím v pořadí, v jakém jsem přečetla), bála jsem se, jestli to nebude jen kopírka slavného otce. Naštěstí jsem nebyla zklamaná, ba naopak. Ačkoli vliv Stephena Kinga je patrný, hlavně tedy proto, že si syn také vybral žánr hororu, thrilleru a dark fantasy, všechny knihy jsou čtivé a napínavé se zajímavými postavami, takže žádné výhrady nemám. Je také autorem mnoha povídek a komiksu Zámek a klíč.

Sofi Oksanen: Stalinovy krávy

1. prosinec 2016 | 23.38 | rubrika: Zahraniční knížky

Tento smutný román se vlastně dá brát ze dvou úhlů: za prvé jako příběh dívky Anny, která trpí všestravující zákeřnou bulimií, která ji prakticky cele ovládá a za druhé jako příběh Estonska od 2. světové války (linie, ve které vystupují Annini prarodiče a příbuzní) přes léta komunismu až po současnost. Stejně jako hlavní hrdinka je i autorka finsko-estonského původu a její knihy jsou považovány za kontroverzní, protože nešetří nikoho-Finy zde vykresluje jako náfuky, kteří, hlavně za totality, jezdí do Estonska za levným alkoholem a levnými prostitutkami ("mnoho žen se prodávalo i za punčochy a spodní prádlo nakoupené na Západě"), Rusko zde také nemá moc lichotivý obrázek, protože všechny pobaltské státy byly přes 40 let nedobrovolně přímou součástí SSSR a neidealizuje ani Estonsko. Nejde však o nějaký nenávistný pamflet či jen černobílé vidění, spíš o snahu upřímně vykreslit pohnutou historii této malé země včetně ne vždy ideálních vztahů s jeho velkými sousedy. Je to také příběh o odcizení a pocitu nikam nepatřit.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 20x

Knihy Simona Mawera

15. říjen 2016 | 23.28 | rubrika: Zahraniční knížky

Simon Mawer se narodil 18. září 1948 v Anglii, od roku 1977 však žije v Itálii. Vystudoval zoologii na Oxfordu a většinu života pracoval jako učitel biologie v různých zemích, nyní ji vyučuje v Římě. Asi i proto vydal svou knižní prvotinu, román Chiméra, až po čtyřicítce, v roce 1989. Mezinárodně známým se stal díky knize Mendelův trpaslík (1997), jejíž filmová práva vlastní Barbra Streisand. Pro české čtenáře je zajímavé, že jak Mendelův trpaslík, tak román Skleněný pokoj (2009), který byl nominován na prestižní Man Bookerovu cenu, se z větší části odehrávají v českém prostředí. S. M. je ženatý a má 2 děti.

Já jsem od něj zatím přečetla tyto tři:

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 14x

J.K.Rowling: Prázdné místo

9. prosinec 2013 | 21.48 | rubrika: Zahraniční knížky

Tímto strhujícím psychologickým a sociálně zaměřeným románem, Rowling dokázala, že není jen autorkou fantasy pro děti a mládež, ale dokáže podat i výborný příběh z jiné oblasti než z Bradavic. 

Pagford je na první pohled ospalé anglické městečko, ale po náhlé smrti jednoho z místních radních, Barryho Fairbrothera, to začne pod povrchem vřít. Hlavní problém, který bude muset nově zvolený radní řešit je, jestli místní chudinskou čtvrť včetně odvykací kliniky nechat pod správou Pagfordu nebo je připojit k sousednímu městu. Začíná boj mezi kandidáty a jejich stanovisky, který se přenese i na jejich příbuzné, přátele a děti. 

V knize sledujeme několik rodin, jejichž členy autorka velmi plasticky a do hloubky popsala.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 114x

K.Hosseini: Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí

15. listopad 2013 | 23.20 | rubrika: Zahraniční knížky

Ačkoli je původem afghánský lékař a spisovatel žijící v USA, Khaled Hosseini, autorem teprve tří románů (nejnovější A hory odpověděly vyšel letos), hned první dva se staly světovými bestsellery. Dokázal totiž světové veřejnosti fascinujícím způsobem vykreslit historii i současnost své rodné země, o které máme kvůli její izolovanosti většinou jen neosobní zprávy z médií, popsat myšlenkové pochody a situace, ve kterých žijí prosté afghánské civilní obyvatelstvo decimované během pouhého století mnoha válkami (s Británií, SSSR, USA) i agresí některých vlastních fanatických lidí z hnutí Tálibán, ale i ukázat, že láska, nenávist, zrada, zbabělost, odvaha i přátelství mají všude na světě stejnou podobu.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 62x

Arto Paasilinna: Prostopášný modlitební mlýnek

14. září 2013 | 23.28 | rubrika: Zahraniční knížky

U příležitosti momentální návštěvy dalajlamy v Praze na Foru 2000 (kde bohužel samozřejmě nejsem, protože daleko) mě napadlo představit vám tuhle knížku od finského autora, který se během letošního roku vyšvihl mezi mé nejoblíbenější. Před časem jsem totiž narazila na to, že napsal knížku s názvem Autobus sebevrahů a to mě zaujalo :-D Nejde však o žádnou tragickou depku, Paasilinnovo umění je totiž právě v tom, že i ve smutných věcech umí najít jak laskavý tak černočerný humor a všechny jeho příběhy vyčarují úsměv na tváři, včetně této milé oddechovky, která se odehrává nejen ve fascinujícím Finsku, ale i Asii a dokonce Česku, kde autor kdysi navštívil knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 73x

Héléne Berr: Deník

5. duben 2013 | 22.23 | rubrika: Zahraniční knížky

150123_bigDeník židovské dívky v okupované Francii 1942-1944

Překlad: Věra Dvořáková
Vydal: Vyšehrad, 2009

Pařížanka Héléne Berr byla inteligentní, milá, svědomitá a pilná dívka, která nikdy nikomu neublížila. Studovala anglistiku na Sorbonně, milovala literaturu, klasickou hudbu (hrála i na klavír a housle) a výlety s přáteli. Po okupaci Francie nacistickým Německém a zřízení kolaborantské vichystické vlády se starala o židovské děti, jejichž rodiče byli deportováni neznámo kam a pomáhala pro ně hledat pěstouny. Měla by jistě krásný, plnohodnotný a úspěšný život...kdyby se (podle nacistů) "neprovinila" tím, že se narodila jako židovka.
První část Hélénina autentického deníku (dochoval se díky tomu, že jej před deportací poslala svému blízkému příteli Jeanu Morawieckému) popisuje její každodenní život-studium, psaní diplomky, výlety do milovaného Aubergenville s přáteli a rodinou, výpomoc v univerzitní knihovně i sbližování s Jeanem. Jejich vztah však trval pouhého půl roku, pak se Jean rozhodl přidat k armádě za osvobození Francie.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 86x

Mark Frost-Paladinovo proroctví: Probuzení

16. březen 2013 | 23.09 | rubrika: Zahraniční knížky

thumb-Paladinovo_proroctviPřeklad: Jan Kozák
Vydala: Jota, 2013

jota-logo

Americký spisovatel, scénárista, producent a režisér Mark Frost se proslavil hlavně jako spolutvůrce (s Davidem Lynchem) kultovního seriálu Městečko Twin Peaks. 
Mj. píše také thrillery, tento, určený především mládeži (ale jistě zaujme i dospělé milovníky napětí), je prvním dílem z plánované trilogie.
Hlavním hrdinou je patnáctiletý student Will West. Jeho život byl vždycky trochu zvláštní. Rodiče se s ním často stěhovali a od malička mu kladli na srdce, ať se nikdy nesnaží vybočovat z řady a neupozorňuje na sebe. Chlapec o tom nikdy moc nepřemýšlel, dokud se jeho život neobrátil o 180 stupňů-zkontaktuje jej vedení prestižní soukromé školy (Centra integrovaného studia), protože v jednom z národně srovnávacích testů, které studenti běžně dělají, měl naprosto úžasné výsledky a nabídnou mu u nich studovat.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 161x

Stephen King: Pod kupolí

21. únor 2013 | 21.13 | rubrika: Zahraniční knížky

Stephen-King-Pod-kupoliPo těžké autorově autonehodě v roce 1999 dostávali kritici pocit, že co se týče jeho následujícíh děl, ztrácí dech. Touto knihou však dokazuje, že je stále nejen King jménem, ale také králem hororu.
Ospalé novoanglické (jak jinak :-) městěčko Chester's Mill se nijak neliší od měst v okolí. Dokud na něj jednoho krásného říjnového dne nedopadne tajemná neviditelná stěna-kupole, která jej bez milosti odřízne od okolního světa. Šokující situaci spojenou samozřejmě s panikou, zraněními i úmrtími bez skrupulí využije místní radní přezdívaný Velký Jim Rennie. Na venek bohabojný křesťan, který vše dělá "pro dobro městečka" (jak rád a často opakuje), ve skutečnosti zákeřný majitel tajné výrobny drog s diktátorskými sklony a ještě k tomu vrah. Hrstka lidí, co ho prohlédla, bude mít co dělat, aby ostatním otevřela oči, protože ti jsou rádi, že se v bezprecedentní situaci o ně "stará" někdo silný.

komentáře (2) | přidat komentář | přečteno: 110x

Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla

15. únor 2013 | 21.21 | rubrika: Zahraniční knížky

Dedictvi_aneb_jak_Helena_ke_stAutor: C. D. Payne
Překlad: Naďa Funioková
Vydala: Jota, 2013

jota-logo

Heleně Spall bude brzy šedesátnice a má pocit, že v životě už ji nic zajímavého nečeká. Manžel, se kterým si už nemá moc co říct, je raději pořád na golfovém hřišti, starší dcera si našla váguse, který přespává v autě, s mladší mlátí puberta, syn je na studiích a ozývá se, jen když potřebuje kapesné a s devadesátiletou matkou, která už je popletená a žije v domově důchodců také moc nevychází.
A tak, když Helena zdědí dům po zesnulé tetičce, čeká jen další starosti. Místo toho ale učiní zajímavý objev. Jak je možné, že teta se strýcem (také už zemřelý) mají v sejfu šeky za knihy a jejich filmová zpracování zapomenuté autorky dívčích románů? Helena chce tomu přijít na kloub a přitom se seznámí s šarmantním profesorem literatury.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 110x