Argo

21. březen 2013 | 21.44 | rubrika: Americké filmy

Am. film, 2012. Hrají: Ben Affleck (Tony), Bryan Cranston (Jack), Alan Arkin (Lester), John Goodman (John), Victor Garber (Ken) a další. Režie: B. Affleck.

Ke konci 2. světové války dosadily Velká Británie a SSSR, velmoci, které tehdy okupovaly Írán, Íráncům nového vládce-šáha Muhammada Rezu Pahlavího. Oblibu mezi místními si však nezískal. Mnoha lidem vadily jeho autokratické metody, přílišné prosazování západní kultury a hlavně blízká spolupráce s USA. Roku 1978 vypukly protirežimní demonstrace, které vyústily v revoluci a státní převrat. Šáh musel o rok později uprchnout a íránským vůdcem se stal islámský duchovní ájatolláh Chomejní, který se naopak z exilu vrátil.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 78x

DIKTÁTOR (The Dictator)

3. září 2012 | 22.05 | rubrika: Americké filmy

Am. komedie, 2012. Hrají: Sacha Baron Cohen (Aladeen), Anna Faris (Zoey), Ben Kingsley (Tamir), Jason Mantzoukas (Nadal) a další. Režie: Larry Charles.

Po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila (kterému je tento film s láskou věnován) je diktátor Aladeen žijící ve fiktivní muslimské zemi Wadiya poslední svého druhu. Mezi jeho záliby patří poslat na popravu každého, kdo se mu znelíbí (včetně vědců, kteří pracují na jeho nukleárních zbraních), ale také animované filmy a sex s hollywoodskými herečkami. Jeho lidé ho samozřejmě ve skutečnosti nemilují, ale zatím se vždycky podařilo zabít jen Aladeenovy dvojníky. Zato okolní svět trne hrůzou, kdy se diktátorovi podaří odpálit své chystané jaderné zbraně a USA ho pozvou na konferenci OSN v New Yorku.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 87x

VYMĚŘENÝ ČAS (In Time)

24. červenec 2012 | 21.45 | rubrika: Americké filmy

casAm. film, 2011. Hrají: Justin Timberlake (Will), Amanda Seyfried (Sylvia), Vincent Kartheiser (Phillip), Cillian Murphy (Strážce) a další. Režie: Andrew Niccol.

V blízké budoucnosti neexistují peníze a lidé od 25 let fyzicky nestárnou. To zní samo o sobě dobře, ale má to jeden háček. Každému dítěti je po narození implantován čip, který jim v 25 letech začne odpočítávat čas do konce života. Každý dostane rok, ale samozřejmě si může vydělat víc. Stejně tak se časem platí-levné věci stojí pár minut, dražší několik hodin nebo i měsíců. A stejně jako v dnešní době i teď existují boháči, kteří mají celé "epochy" času a chudí, kteří žijí ze dne na den.

komentáře (7) | přidat komentář | přečteno: 127x

Crazy, stupid, love

3. duben 2012 | 20.34 | rubrika: Americké filmy

Am.romantická komedie, 2011. Hrají: Steve Carell (Cal), Ryan Gosling (Jacob), Julianne Moore (Emily), Emma Stone (Hannah), Jonah Bobo (Robbie) a další. Režie: Glenn Ficarra, John Requa.

Cal má na první pohled dokonlý život-dobrou práci, šikovné děti a manželku, kterou potkal už na střední škole...ale když mu ona navrhne rozvod, všechno se mu zhroutí. V baru, kde zapíjí žal se seznámí se sympatickým Jacobem, který je pravým opakem usedlého Cala-atletický sportovec, který miluje módu a ženy. Rozhodne se z Cala udělat pořádného chlapa, který nosí trendy oblečení, posiluje a nemá problémy s flirtováním. Cal je však v těchto věcech jako slon v porcelánu.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 70x

Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris)

26. únor 2012 | 21.13 | rubrika: Americké filmy

Am.-šp.film, 2011. Hrají: Owen Wilson (Gil), Rachel McAdams (Inez), Marion Cotillard (Adriana), Michael Sheen (Paul), Corey Stoll (Hemingway), Carla Bruni (průvodkyně), Adrien Brody (Dalí), Kathy Bates (Gertrude) a další. Režie: Woody Allen.

Snoubenci Gil a Inez tráví léto v Paříži. Už od začátku filmu vidíme, že jsou každý úplně jiný. Gil je romantický snílek, který je fascinovaný Paříží 20.let 20.stol. a chce o této době napsat román a klidně i v tomto uměleckém městě žít, zatímco Inez si nedokáže představit bydlet jinde než v USA a Gilovy představy nechápe. 
Jednoho večera, kdy jde Inez na večírek s přáteli, se Gil prochází nočnm městem a zastaví mu dobové auto s rozjásanou partou, která ho pozve na projížďku. Jeho prostřednictvím se Gil ocitne ve své vysněné Paříži 20.let a začne potají čekat na auto každou noc.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 100x

NA VLÁSKU (Tangled)

2. září 2011 | 18.20 | rubrika: Americké filmy

na-vlaskuAm.animovaná pohádka, 2010. Režie: Nathan Greno a Byron Howard.

Disney má v posledních letech mimořádnou konkurenci v animovaném studiu Pixar, ale také občas příjemně potěší. Na vlásku je půvabný, moderně animovaný film podle pohádky Rapunzel od bratří Grimmů.
Princeznu Lociku (v originále právě Rapunzel), která má krásné, zázračné a hlavně ohromně dlouhé vlasy, unese už jako malinkou jejím královským rodičům zlá čarodějnice Gothel, aby ji kouzelná moc dívčiných vlasů pravidelně omlazovala. Žijí spolu ve věži, kterou má Locika zakázáno opustit, ale čím je starší tím pochopitelně víc touží poznat okolní svět. Zvlášť ji zajímají krásné lampiony, které se každou noc jejích narozenin objevují na obloze-samozřejmě netuší, že je nechávají na její počest vypouštět smutní opravdoví rodiče.
V den jejích 18.narozenin ukradne mladý floutek Flynn Rychlík královský poklad a před strážnými a jejich stopařským koněm Maximem se ukryje právě v čarodějské věži.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 461x

Kdo zabil elektromobil?

29. červen 2011 | 23.27 | rubrika: Americké filmy

(Who Killed the Electric Car?)
Am.dokument, 2006. Režie: Chris Paine.

Roku 1996 se na kalifornských silnicích (Kalifornie je jeden ze států s nejvíce znečištěným ovzduším v USA) objevily elektromobily (EV1)-auta poháněná solární energií fungující na dobíjecí baterie. Lidé, kteří je vyzkoušeli (mezi nimi i celebrity jako Tom Hanks, Mel Gibson nebo Leonardo DiCaprio-první dva zmiňovaní ve filmu také hovoří), z nich byli nadšení. Auta šetřila životní prostředí, byla tichá, rychlá a řidiči nemuseli platit za pohonné hmoty. Jenže o pár let později se jejich výrobce General Motors (GM) rozhodl EV1 stáhnout z oběhu a zrušit výrobu. Jelikož se auta prodávala na 3letý leasing, měl GM ve smlouvách kličku, které využil na to, aby auta jejich majitelům odebral. I zcela nová a funkční auta byla přes protesty sešrotována nebo zničena na testovacích okruzích a dokument se ptá proč?

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 294x

BLACK SWAN

2. únor 2011 | 21.55 | rubrika: Americké filmy

black-swan-movieAm.thriller, 2010. Hrají: Natalie Portman (Nina), Mila Kunis (Lily), Vincent Cassel (Thomas), Barbara Hershey (Erica), Winona Ryder (Beth) a další. Režie: Darren Aronofsky.

Nejnovější počin originálního režiséra Aronofskeho se tentokrát odehrává na baletní scéně. Hlavní hrdinkou je tanečnice Nina, která působí v newyorském baletním souboru. V kariéře ji vždy podporovala matka Erica se kterou bydlí a která sama dřív byla baletkou, ale nikdy se zvlášť neproslavila. I když je matka na první pohled láskyplná, mají spolu komplikovaný vztah, Erica Ninu přísně hlídá a jelikož žijí samy, chce ji pořád mít jen pro sebe jako malou. Když se dozví, že baletní režisér Thomas plánuje nové představení slavného Labutího jezera a Nina by měla šanci, jsou nadšené. O hlavní roli měla původně zájem slavná balerína Beth, která už je ale příliš "stará" a Thomas se rozhodne nahradit ji někým mladším, načež se Beth psychicky zhroutí. Největší šanci má Nina, ale Thomas požaduje, aby dívka v roli Labutí královny dokázala zahrát jak něžnou a jemnou bílou labuť tak její zlé a temné dvojče černou labuť a tato poloha je dívce vzdálenější.

komentáře (2) | přidat komentář | přečteno: 170x

JÍST, MEDITOVAT, MILOVAT (Eat Pray Love)

1. leden 2011 | 21.56 | rubrika: Americké filmy

0813-movie-Eat-Pray-Love_full_Am.film, 2010. Hrají: Julia Roberts (Liz), Billy Crudup (Stephen), James Franco (David), Javier Bardem (Felipe), Hadi Subiyanto (Ketut), Viola Davis (Delia) a další. Režie: Ryan Murphy.

Newyorská autorka divadelních her Liz vždycky ráda cestovala, ale její manžel Stephen se kterým se vzali velmi mladí by rád ještě studoval a má jiné zájmy. Jejich rozdílnost nakonec vede k rozvodu, který je pro Liz velmi těžký. Rozhodne se rok věnovat svému milovanému cestování-aby získala nové zkušenosti, poznala sama sebe, pročistila si hlavu a možná i potkala někoho nového. Za cíl má tři místa-Řím, Indii a Bali.
V Římě si užívá památek a skvělého italského jídla, v Indii manuálně pracuje v ášramu duchovní učitelky svého posledního milence a seznámí se zde s o generaci starším Texasanem, který sem utekl před rozvrácenou rodinou a s roztomilou mladičkou Indkou Tulsí, kterou chtějí rodiče provdat za chlapce, kterého skoro nezná. Nejvíce zkušeností Liz však čeká na Bali, kde už kdysi byla a znovu se zde vrací k učení místního dobráckého šamana Ketuta.

komentáře (3) | přidat komentář | přečteno: 226x

THE SOCIAL NETWORK

10. prosinec 2010 | 15.14 | rubrika: Americké filmy

Am.film, 2010. Hrají: Jesse Eisenberg (Mark), Justin Timberlake (Sean), Andrew Garfield (Eduardo) a další. Režie: David Fincher.

Na tento film jsem chtěla jít do kina, protože věřím, že Fincher nikdy nezklame. Nicméně v našem maloměstském kině 100 let za opicema ho ještě nedávali a nebudou dávat ani teď v prosinci a já už si připadala skoro out :-D tak jsem se na něj včera v noci podívala doma. A Fincher opravdu nezklamal, byť ve filmu jsem fandila jiným postavám než (zřejmě) on. Ačkoli se režisér proslavil mysteriózními thrillery jako Klub rváčů, Sedm, Hra, Podivuhodný případ Benjamina Buttona o kterém jsem v této rubrice psala minule nebo Zodiac, tento film je poněkud z jiného soudku a je to spíš tzv.soudní drama. Ve filmu se prolíná doba, kdy a jak vznikala dnes nejoblíbenější sociální síť-Facebook a pozdější žaloby na jeho tvůrce Marka Zuckerberga. Režisér a scénárista patrně více fandili lidem, kteří Zuckerberga zažalovali a vykreslili ho jako neoblíbeného týpka, který ze vzteku z rozchodu a opilý vytvoří stránku, kde studenti Harvardu mohou srovnávat a hodnotit fotky spolužaček a nápad na samotný Facebook ukradne někomu jinému. Těžko říct, jak se to ve skutečnosti všechno odehrálo, každopádně filmový Mark mi byl sympatičtější než ti dva (filmoví) nabouchaní gelouši, bratři Winkelvossovi. Ale k ději:

komentáře (4) | přidat komentář | přečteno: 286x